تبلیغات
آموزشگاه دعوت اسلامی - ریاكاری
 
 
كاربر گرامی، خوش آمدید!   سایت موقت آکادمی دعوت اسلامی
 
موضوعات سایت
بخش های سایت

جستجو


مطالب جدید

آموزشگاه دعوت اسلامی


تازه ها

 تازه های سایت

تبلیغات سایت
عنوان این پست ریاكاری

http://img.tebyan.net/big/1388/01/2521916594220514121371751981072053170152.jpg

وقتی فرد در حضور مردم برای كارهای نیك شاد و شتابان بوده و در تنهایی بی حال و كسل است، چنانچه از او تعریف كنند سعی و تلاش كرده و اگر از او بدبگویند كم كاری می نماید.

خداوند متعال ویژگی های ریاكاران منافق را اینچنین بیان می كند: {إن المنافقین یخادعون الله و هو خادعهم و إذا قاموا إلى الصلاة قاموا كسالى. یراءون الناس و لا یذكرون الله إلا قلیلاً.} [نساء: 142] یعنی: "منافقان با خدا نیرنگ مى‏كنند و حال آنكه او با آنان نیرنگ خواهد كرد و چون به نماز ایستند با كسالت برخیزند با مردم ریا مى‏كنند و خدا را جز اندكى یاد نمى‏كنند."

ریاكاری جزو صفات منافقان است و انسان مسلمان تا جاییكه ممكن است باید از آن دوری نماید و قلب و نیت درونی اش را پیوسته برای خداوند پاك و خالص نگه دارد. پیامبر صلی الله علیه و سلم فرموده است: : (إن الله لا ینظر إلى أجسادكم و لا إلى صوركم، و لكن ینظر إلى قلوبكم) [مسلم] یعنی: " همانا خداوند به تن ها و پیکره های شما نمی نگرد، بلکه به دلها و اعمال شما می نگرد....

وقتی فرد در حضور مردم برای كارهای نیك شاد و شتابان بوده و در تنهایی بی حال و كسل است، چنانچه از او تعریف كنند سعی و تلاش كرده و اگر از او بدبگویند كم كاری می نماید.

خداوند متعال ویژگی های ریاكاران منافق را اینچنین بیان می كند: {إن المنافقین یخادعون الله و هو خادعهم و إذا قاموا إلى الصلاة قاموا كسالى. یراءون الناس و لا یذكرون الله إلا قلیلاً.} [نساء: 142] یعنی: "منافقان با خدا نیرنگ مى‏كنند و حال آنكه او با آنان نیرنگ خواهد كرد و چون به نماز ایستند با كسالت برخیزند با مردم ریا مى‏كنند و خدا را جز اندكى یاد نمى‏كنند."

ریاكاری جزو صفات منافقان است و انسان مسلمان تا جاییكه ممكن است باید از آن دوری نماید و قلب و نیت درونی اش را پیوسته برای خداوند پاك و خالص نگه دارد. پیامبر صلی الله علیه و سلم فرموده است: : (إن الله لا ینظر إلى أجسادكم و لا إلى صوركم، و لكن ینظر إلى قلوبكم) [مسلم] یعنی: " همانا خداوند به تن ها و پیکره های شما نمی نگرد، بلکه به دلها و اعمال شما می نگرد."

ریاكاری، شرك است:

مسلمان ریا نمی ورزد؛ زیرا كه ریا شریك قرار دادن با خداوند سبحانه و تعالی است. پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید: (إن أَخْوَفَ ما أتخوَّف على أمتی الإشراك بالله، أما إنی لستُ أقول: یعبدون شمسًا و لا قمرًا و لا وَثَنًا، ولكن أعمالا لغیر الله و شهوة خفیة) [ابن ماجه] یعنی: " بیشترین ترس و نگرانی من برای امتم تنها شرك به خداست، منظور من این نیست كه: آن ها خورشید یا ماه و یا بت خواهند پرستید، بلكه كارهایی بخاطر غیر خدا و شهوت و تمایل پنهانی." و نیز فرموده است: (إن أخوف ما أخاف علیكم الشرك الأصغر). قالوا: و ما الشرك الأصغر یا رسول الله؟ قال صلى الله علیه و سلم: (الریاء، یقول الله -عز وجل- یوم القیامة -إذا جزی الناس بأعمالهم-: اذهبوا إلى الذین كنتم تراءون فی الدنیا؛ فانظروا هل تجدون عندهم جزاءً؟) [احمد] یعنی:‌ " بیشترین ترس من درباره ی شما شرك كوچكتر است. گفتند: یا رسول الله، شرك كوچكتر چیست؟ آنحضرت صلی الله علیه و سلم فرمود: ریاء، خداوند عزوجل در روز قیامت و هنگام جزا و پاداش اعمال مردم می فرماید: بروید نزد آنان كه در دنیا برای آنان ریا می ورزیدید؛ ببینید آیا پاداشتان نزد آنان می یابید؟"

به این ترتیب فرد ریاكار پاداشی در برابر كاری كه می كند دریافت نمی نماید؛ چون هدف او از آن عمل كسب خوشنودی مردم و مدح و ستایش آنان و دست یافتن به منزلت در بین دیگران بوده است و چیزی در قیامت به عنوان پاداش نخواهد داشت.

جای ریاكار در آتش است:

رسول خدا صلی الله علیه و سلم در یكی از جنگها به یاران خویش خبر داد كه فلان كس داخل آتش (جهنم) خواهد شد، فرد مذكور هم همراه مسلمانان در نبرد شركت داشت. به كارهای آن مرد نگاه كرده و او را درنظر گرفتند تا ببینند قضیه ی او چیست؟ اما مشاهده كردند به سختی در حال نبرد می باشد. صحابه تعجبشان افزون شد ولی كمی بعد چیز عجیبی رخ داد. مرد جنگجو دچار جراحتی شد و شمشیرش را برداشته و با آن به خود ضربتی وارد ساخت. انگاه صحابه به او گفتند: وای بر تو! آیا خودت را به قتل می رسانی؟ مرد پاسخ داد: من برای ان می جنگیدم تا دیگران بی پروایی مرا دیده و به شجاعت من پی ببرند. آن مرد فوت كرده و سخن رسول خدا صلی الله علیه و سلم درباره اش راست پدیدار گشت.

همچنین پیامبر صلی الله علیه و سلم ما را باخبر ساخته است كه ریاكاران اولین گروه عذاب شوندگان در روز قیامت می باشند. سه گروه نخست وارد شوندگان به آتش جهنم اینان هستند: عالم، قاری قرآن و شهید! چون در اعمالشان آن را خالص و پاك برای خداوند ننموده و از آن كارها خوشنودی خدا را منظور نداشتند.

ریا، عبادت ها را باطل می كند:

وقتی انسان عبادتی را بدون اخلاص به جای می آورد، درمقابل آن هیچ گونه اجر و پاداشی را دریافت ننموده و درعوض مرتكب گناه و مستحق كیفر می گردند؛ چرا كه آن را خالص و پاك برای پروردگار جهانیان نگردانیده است. خداوند می فرماید: {فویل للمصلین. الذین هم عن صلاتهم ساهون. الذین هم یراءون. و یمنعون الماعون.} [ماعون: 4-7] یعنی: "پس واى بر نمازگزاران. همآنانكه از نمازشان غافلند. آنان كه ریا مى‏كنند. و از [دادن] زكات [و وسایل و مایحتاج خانه] خوددارى مى‏ورزند."
كسانی كه صدقه و خیرات می دهند و بخاطر كارهایشان منت نهاده و آن را خالص برای خداوند انجام نمی دهند، درعوض صدقات خویش اجری از جانب خدا دریافت ننموده و مانند زمین سفت و سختی می شود كه در آن هیچ كشتی و كاری به عمل نمی آید، كه در قرآن در وصف ریاكار آمده است: {فمثله كمثل صفوان علیه تراب فأصابه وابل فتركه صلدًا لا یقدرون على شیء مما كسبوا} [بقرة: 264] یعنی: "...پس مَثَل او همچون مَثَل سنگ خارایى است كه بر روى آن‏، خاكى (نشسته‏) است‏، و رگبارى به آن رسیده و آن (سنگ‏) را سخت و صاف بر جاى نهاده است‏. آنان (یعنی: ریاكاران‏) نیز از آنچه به دست آورده‏اند، بهره‏اى نمى‏برند ..."

خداوند عزوجل عبادت ریاكاران را برایشان بیهوده و بی فایده دانسته و می فرماید: {وقدمنا إلى ما عملوا من عمل فجعلناه هباء منثورًا} [فرقان: 23] یعنی: "و به هر گونه كارى كه كرده‏اند مى‏پردازیم و آن را [چون] گردى پراكنده مى‏سازیم!

 :: لینك ثابت نویسنده : مدیر سایت نظرات و پیشنهادات Comment  

مطالب پیشین

اصلاح قلبها (اخلاص1)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان(3)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان(2)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان
قصه هدایت و جستجوی سعادت
تلقین كسی كه در حال مرگ است
حكم خودکشی در اسلام
مایکل جکسون
جنگ‌ تبشیری‌ علیه‌ اسلام‌
انسان و مذاهب در تاریخ
مقالات-آداب علم
منـزلت نماز در بین دیگر عبادات و فضیلت نماز جماعت
اعجاز علمی--آیا آهن در زمین به وجود آمده است؟
مقالات_غذارا بامیوه آغاز نمایید
مقالات-آثارگناه


اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان
مدیر سایت

آمار بازدیدكنندگان
امروز :
دیروز :
كل :

مطالب و نظرات
كل مطالب :
كل نظر ها :


لینكدونی
آرشیو لینكدونی

عکس هفته

لینك دوستان
:: محصولات برتر
:: جامعه مجازی 'علمی' تریبون آزاد
:: زنال
:: اشکنان آنلاین
:: گمبرون سایتی متفاوت

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |   |  صفحه خانگی