تبلیغات
آموزشگاه دعوت اسلامی - تكبر
 
 
كاربر گرامی، خوش آمدید!   سایت موقت آکادمی دعوت اسلامی
 
موضوعات سایت
بخش های سایت

جستجو


مطالب جدید

آموزشگاه دعوت اسلامی


تازه ها

 تازه های سایت

تبلیغات سایت
عنوان این پست تكبر

هرگز سزاوار نیست که انسان تکبر بورزد؛ چرا که کبریا و عظمت تنها شایسته خداوند است و بس. پیامبر خدا صلى الله علیه و سلم در یک حدیث قدسی بیان می دارد: (قال الله -عز وجل-: الكبریاء ردائی، والعظمة إزاری، فمن نازعنی واحدًا منهما قذفته فی النار) [مسلم و ابوداود و ترمذی] یعنی: "خداوند عزوجل می فرماید: عزت ازار من است و کبریا ردای من، کسی که با من در یکی از این دو دعوی و کشمکش کند، او را در آتش افکنم."

انسان متكبر فکر می کند که مقام و جایگاه او از منزلت دیگران بالاتر است؛ که البته این حالت باعث می شود دیگران از وی متنفر شده و از دور و برش کنار روند و به همان اندازه در درون خود فرد نیز فساد و تباهی فراوانی را به جای می گذارد؛ دیگر نه نصیحتی را می شنود و نه نظری برای او قابل قبول است و در نهایت جزو انسان های مطرود می گردد.
خداوند متعال می فرماید: {ولا تصعر خدك للناس ولا تمش فی الأرض مرحًا إن الله لا یحب كل مختال فخور} [لقمان: 18] یعنی: " و از مردم [به نخوت] رخ برمتاب و در زمین خرامان راه مرو كه خدا خودپسند لافزن را دوست نمى‏دارد."
..هرگز سزاوار نیست که انسان تکبر بورزد؛ چرا که کبریا و عظمت تنها شایسته خداوند است و بس. پیامبر خدا صلى الله علیه و سلم در یک حدیث قدسی بیان می دارد: (قال الله -عز وجل-: الكبریاء ردائی، والعظمة إزاری، فمن نازعنی واحدًا منهما قذفته فی النار) [مسلم و ابوداود و ترمذی] یعنی: "خداوند عزوجل می فرماید: عزت ازار من است و کبریا ردای من، کسی که با من در یکی از این دو دعوی و کشمکش کند، او را در آتش افکنم."

انسان متكبر فکر می کند که مقام و جایگاه او از منزلت دیگران بالاتر است؛ که البته این حالت باعث می شود دیگران از وی متنفر شده و از دور و برش کنار روند و به همان اندازه در درون خود فرد نیز فساد و تباهی فراوانی را به جای می گذارد؛ دیگر نه نصیحتی را می شنود و نه نظری برای او قابل قبول است و در نهایت جزو انسان های مطرود می گردد.
خداوند متعال می فرماید: {ولا تصعر خدك للناس ولا تمش فی الأرض مرحًا إن الله لا یحب كل مختال فخور} [لقمان: 18] یعنی: " و از مردم [به نخوت] رخ برمتاب و در زمین خرامان راه مرو كه خدا خودپسند لافزن را دوست نمى‏دارد."

متکبران در قرآن کریم به عذابی شدید بیم داده شده اند آنجا که خداوند باری تعالی می فرماید: {سأصرف عن آیاتی الذین یتكبرون فی الأرض بغیر حق} [اعراف: 146] یعنی: " به زودى كسانى را كه در زمین بناحق تكبر مى‏ورزند از آیاتم رویگردان سازم ..."، و می فرماید: {كذلك یطبع الله على كل قلب متكبر جبار} [غافر: 35] یعنی: "... این گونه خدا بر دل هر متكبر و زورگویى مهر مى‏نهد."

خداوند –باری تعالى- متكبران را دوست نمی دارد و پاداش و جایگاه شان را آتش دوزخ قرار داده و می فرماید: {إنه لا یحب المستكبرین} [نحل: 23] یعنی: " ... او گردنكشان را دوست نمى‏دارد "، ویقول تعالى: {ألیس فی جهنم مثوى للمتكبرین} [زمر: 60] یعنی: "... آیا جاى سركشان در جهنم نیست."

شکل های متفاوت تكبر:

برخی از انسان ها بخاطر علمی که دارند دچار تکبر می شوند، و دیگران را کوچک می شمارند، در برابر جواب دیگران و نصیحت های آنان او را به خشم می آورد، به تباهی افتاده و دانش او سودی برایش ندارد. بعضی دیگر از اصل و نسبی که دارد به بلای تکبر گرفتار می شود و به منزلت آبا و اجداد خویش می نازد و همه را در منزلتی پایین تر از خود دیده و در پی آن مستحق خواری و سرشکستگی از جانب پروردگار می شود.

برخی نیز بعلت قدرت و مقام و نیرویی که دارند دچار تکبر و خودپسندی گشته و از این رو به آن رو شده و به سظلم و تجاوز به حقوق دیگران دست زده و نابودی و عقوبت شومی را برای خود رقم می زند.

عده ای را نیز ثروت و سامان فراوان از مسیر منحرف ساخته و با ولخرجی و اسراف بردیگران برتری می جوید و بدین ترتیب نزد خداوند خطاکار بوده و مال و ثروتش سودی برای او نخواهد داشت.

جزای فرد متكبر:

پیامبر خدا صلى الله علیه و سلم همگی ما را از تكبر و خودپسندی برحذر داشته و به دوری از آن امر فرموده است تا آنکه از بهشت محروم نگردیم و می فرماید: (لا یدخل الجنة من كان فی قلبه مثقال ذرة من كبر) [مسلم و ابوداود و ترمذی] یعنی: " آنکه در دلش به اندازه ی ذره ای تکبر باشد، به بهشت داخل نمی شود."

خداوند مردی را بواسطه ی تکبری که داشت در زمین فرو برد. پیامبر صلى الله علیه و سلم در اینمورد می فرماید: (بینما رجل یمشی فی حُلَّة (ثوب) تعجبه نفسه، مُرَجِّل جُمَّتَه (صفف شعر رأسه ودهنه)، إذ خسف الله به، فهو یتجلجل إلى یوم القیامة) [متفق علیه] یعنی: " در اثنائیکه مردی با جامه ی زیبا راه می رفت، در حالیکه از خودش خوشش میآمد و موی سرش را شانه کرده بود و در رفتار خود کبر می نمود، خداوند ناگهان او را به زمین فرو برد و او تا روز قیامت در زمین فرو می رود."
همچنین آن حضرت صلى الله علیه و سلم می فرماید: (یُحْشَرُ المتكبرون یـوم القیامة أمثـال الذَّرِّ (النمل الصغیر) فی صور الرجال، یغشاهم الذل من كل مكان، فیساقون إلى سجن فی جهنم یسمى بُولُس، تعلوهم نار الأنیار، یُسقَون عصارة أهل النار طِینَةَ الخبال) [ترمذی] یعنی: "متکبران در روز قیامت همچون مورچگانی ریز در هیئت انسان حشر شده و از هر حقارت و ذلت طرف بر آنان می بارد. به سوی زندانی در دوزخ کشانده می شوند که بولس نامیده می شود. بر آن ها آتش همه ی آتش ها برآمده و از شیره ای می نوشند که از چرک تن دوزخیان است."

در صحیح بخاری از رسول خدا صلى الله علیه و سلم نقل شده که فرموده است: (حق على الله أن لا یرتفع شیء من الدنیا إلا وضعه) یعنی: "بر خدا حق است که هیچ چیزی در دنیا گردن فراز نشود، مگر اینکه خوارش نماید."

لذا شایسته است که هریک از ما کوشش نماید تا در برخوردهایش تواضع را پیشه نموده و بواسطه ی مقام و منصب یا ثروت و سامانش بر کسی برتری نجوید.

آری، تواضع خصلت بزرگان و تکبر سرشت فرومایگان است. چنانچه شاعر می گوید:

تَوَاضَعْ تَكُنْ كالنَّجْمِ لاح لِنَاظـِـــرِ
على صفحـات المــاء وَهْوَ رَفِیــعُ
ولا تَكُ كالدُّخَانِ یَعْلُـــو بَنَفْسـِـــهِ
على طبقــات الجـوِّ وَهْوَ وَضِیــعُ.
معنی شعر:
"فروتن باش و همچون ستاره ای درخشان
که عکسش بر رخ آب افتد و لیکن بر اوج است
نه همچون دود کو برشود بر آسمانها
ولی هرچند بالا رود پست و حقیر است."

 :: لینك ثابت نویسنده : مدیر سایت نظرات و پیشنهادات Comment  

مطالب پیشین

اصلاح قلبها (اخلاص1)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان(3)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان(2)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان
قصه هدایت و جستجوی سعادت
تلقین كسی كه در حال مرگ است
حكم خودکشی در اسلام
مایکل جکسون
جنگ‌ تبشیری‌ علیه‌ اسلام‌
انسان و مذاهب در تاریخ
مقالات-آداب علم
منـزلت نماز در بین دیگر عبادات و فضیلت نماز جماعت
اعجاز علمی--آیا آهن در زمین به وجود آمده است؟
مقالات_غذارا بامیوه آغاز نمایید
مقالات-آثارگناه


اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان
مدیر سایت

آمار بازدیدكنندگان
امروز :
دیروز :
كل :

مطالب و نظرات
كل مطالب :
كل نظر ها :


لینكدونی
آرشیو لینكدونی

عکس هفته

لینك دوستان
:: محصولات برتر
:: جامعه مجازی 'علمی' تریبون آزاد
:: زنال
:: اشکنان آنلاین
:: گمبرون سایتی متفاوت

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |   |  صفحه خانگی