تبلیغات
آموزشگاه دعوت اسلامی - مقالات-چگونه رمضان را غنیمت بشماریم
 
 
كاربر گرامی، خوش آمدید!   سایت موقت آکادمی دعوت اسلامی
 
موضوعات سایت
بخش های سایت

جستجو


مطالب جدید

آموزشگاه دعوت اسلامی


تازه ها

 تازه های سایت

تبلیغات سایت
عنوان این پست مقالات-چگونه رمضان را غنیمت بشماریم

The image “http://4.bp.blogspot.com/_ywMjnXV0NpM/SL541SZGiJI/AAAAAAAAAYk/oAq1-HYb2V8/s320/ramazan1.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

برادر و خواهر مسلمان
رمضانی دیگر از راه می رسد، ماهی كه به خاطر خصوصیات و ویژگیهای خاص خود بر همه ماههای سال برتری دارد:
- ماه روزه است كه رمز بندگی و اخلاص است.
- ماه تقوی است كه راه سعادت و خوشبختی است.
- ماه صبر و شكیبایی در عبادت و ترك گناه است كه شیرینی و لذت ایمان را به بار می آورد.
- ماه توبه و استغفار است كه رحمت بی كران الهی را بر بندگانش باز و موجبات غفران و بخشش را فراهم می سازد.
- ماه قیام و شب زنده داری و راز و نیاز با حق تعالی است و جلوه و شكوه بندگی و فقر در بارگاه احدیتش را در زیباترین صورتش به نمایش می گذارد؛ آن زمانی كه بنده مقصر و گنهكار در اوج بندگی لب به اعتراف می گشاید و توبه خود را اعلام و احساس شرمساری و طلب عفو و بخشش و توفیق هدایت و عبادت و استقامت می نماید...

- ماه صدقات و انفاق در راه خداست كه هر توانمندی می تواند با بذل مالش در راه خدا نفس خویش را تزكیه و اخلاق و رفتارش را تهذیب نماید و از نعمتی كه خداوند بر او ارزانی داشته توشه ای برای آخرتش بیاندوزد.
- ماه خودداری از حلال و مباح در راه رضای خداست تا مسلمان بتواند خود را در جهات ترك گناهان و عادات زشت و ناپسند تربیت كند.
- ماه جهاد و مبارزه با هر نوع دشمن و بت درونی و بیرونی است كه اخلاص دین و صفای قلب و تسلیم اندام در بارگاه احدیت را نوید می دهد.
- و بالاخره ماهی است كه با عید فطر یا جشن شادی شادی عبادت خاتمه می یابد و آن حضور مسلمانان در مصلای بزرگی است كه با او ده ها و صدها و شاید هزاران مسلمان دیگر شاهد این نیایش گروهی و سپاس همگانی به بارگاه حق تعالی باشند.
ضمن تبریك این ایام میمون و فرخنده، حال كه دانستیم رمضان از چه خصوصیاتی برخوردار است كه او را بر سایر ماه های سال برتری بخشیده بهتر است با یك برنامه ریزی درست به استقبال آن برویم تا بتوانیم رمضان را بهتر پاس بداریم و ایام و لحظات گرانبهای آن را بیشتر قدر بگذاریم و فرصت طلایی عبادت را در آن غنیمت بشماریم.
سه توصیه مهم:

1- اخلاص:
اخلاص یا همان «خدایی انجام دادن عبادت» را می بایست خیلی خوب به یاد داشت تا خدای ناكرده عبادتهایمان به خاطر ریا و خودنمایی و كسب شهرت دنیا پایمال نشود كه خداوند متعال می فرماید: { و ما أمروا إلا لیعبدوا الله مخلصین له الدین } البینة/5
یعنی: « و دستور داده نشدند مگر اینكه عبادت كنند خدای را با اخلاص در تمامی دین» یعنی اینكه تمامی عبادتها فقط برای خداوند تعالی انجام شود.
و نیز می فرماید: { و لو أشركوا لحبط عنهم ما كانوا یعملون } انعام/88
یعنی: « و اگر شرك ورزند البته باطل می شد آنچه انجام داده بودند »
پس نیت خود را در این عبادت بسیار ارزشمند اسلامی همانند سایر عبادتها برای خدای عزوجل خالص گردانید، باشد كه به رضای حق تعالی نائل گشته و از اجر بیكران بهره مند گردید كه در حدیث قدسی شریف آمده است:
« كل عمل ابن آدم له إلا الصیام فإنه لی و أنا أجزی به » یعنی: « همه كارهای بنی آدم برای اوست مگر روزه كه خاص من است و من پاداش آن را خواهم داد.»

2- توبه:
كه همان «احساس به ندامت و دست كشیدن از گناه و تصمیم به عدم بازگشت به آن» است، را بار دیگر در این روزهای مبارك تجدید كنیم زیرا عبادت عمراه با گناه لذت بندگی را ندارد و لذا صاحبش خود خسته و ملول می شود و نمی تواند راه عبادت را ادامه دهد و آنوقت است كه احساس می كند عبادتش خشك و بی روح است. حال آنكه او اسباب استفاده از عبادت كه همان صفای قلب و پاك كردن آن از هر نوع مهر و علاقه به گناه است، را مهیا نكرده است.
بیاد داشته باشیم كه هر چه گنهكار باشیم باز هم در رحمت الهی باز است و هرگز نباید نومید شد كه نومیدی خود گناه دیگری است. بلكه بیاد داشته باشیم كه حق تعالی توبه كنندگان را می پذیرد و آنها را دوست دارد.

3- اراده و عزم راسخ )استقامت در دین( :
بیاد داشته باشیم كه ماه رمضان 29 الی 30 روز بیشتر نیست كه اگر سپری شد دیگر فرصت آن همه عبادت و اجر و فضیلت از دست رفته است پس خوب است كه از اولین روز آن، خود را برای مشاركت در تمامی عبادات آماده كنیم و یقین داشته باشیم كه هرگز از انجام عبادتی پشیمان نخواهیم شد بلكه برعكس احساس خواهیم كرد كه كاش می توانستیم بهتر و بیشتر انجام دهیم. خداوند می فرماید:
} و الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و إن الله لمع المحسنین } العنكبوت/69
یعنی: «و كسانی كه در راه ما به جهاد برخاستند البته آنان را به راهمان هدایتشان خواهیم كرد و براستی كه خداوند با نیكوكاران است.»

توصیه های رمضانی:
1- صرف سحری در وقت سحر، چرا كه مسلمان نه تنها به ظاهر مساله می نگرد بلكه روح و اثر آنرا نیز مد نظر قرار می دهد و سحر وقت فضیلت است و بلند شدن به قصد سحری خوردن خود فضیلتی است كه نباید آنرا فراموش كرد.

2- شركت در نمازهای جماعت پنجگانه بخصوص نماز صبح و عصر را فراموش نكنیم كه مواظبت بر آن نشانه ایمان و سبب استقامت در دین و اثر محبت خدا و رسول است.

3- تلاوت حداقل 10 صفحه از قرآن كریم بعد از نماز صبح كه تلاوت هر حرف از قرآن به ده برابر اجر دارد. و بخاطر بسپاریم كه این ماه، ماه قرآن است و هر چه بیشتر به قرآن رو آوریم خود را به قرآن نزدیكتر نموده ایم. سعی كنیم همانند سلف صالحمان (گذشتگان نیكوكارمان) بیشتر عبادتمان در این ماه تلاوت قرآن باشد.

4- افطاری دادن به روزه داران خود فضیلتی است كه پیامبر سلام بدان تشویق نموده و همانند اجر آن روزه دار را درارا می باشدو باعث مغفرت گناهان و نجات از آتش دوزخ است و نیز نشانه مهر و محبت اسلامی است و باعث ازدیاد روابط برادری خواهد شد.

5- انضباط و اخلاق اسلامی را در رمضان و بخصوص در حالت روزه بیشتر رعایت كنیم. به موقع و بانشاط در محل كارمان حاضر شویم و با توجه به روح معنویت روزه از كم حوصلگی و پرخاش كردن به دیگران جدا دوری كنیم، تا خدای ناكرده دانسته یا ندانسته بخاطر روزه مان بر آنان نبالیم بلكه برعكس اگر تا آنروز بداخلاق و بی حوصله بودیم، سعی كنیم همانطور كه بر گرسنگی و تشنگی صبر می كنیم بر ترك اخلاق ناپسند و عادات زشت همانند دروغ، غیبت، نگاه به نامحرم، گوش دادن به آهنگ مبتذل و گناهان دیگر نیز صبر كنیم و به تربیت نفس خویش بپردازیم و بدانیم كه می بایست تمامی انداممان روزه باشد.

6- سعی كنیم قبل از افطار نیم ساعتی را به تلاوت قرآن و مناجات اختصاص دهیم و این وقت بافضیلت را نمی بایست با مشغول شدن به سفره افطار هدر داد. رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرماید: سه گروهند كه دعایشان مستجاب است... یكی از آنها روزه دار است هنگام افطارش.

7- افطار به موقع و عدم تاخیر بدون عذر، چرا كه از سنت پیامبر اسلام افطار نمودن در اولین وقت دخول مغرب است.

8- شروع افطار با دعای: (بسم الله، اللهم لك صمت و بك آمنت و علی رزقك افطرت()
]همچنین دعای «ذهب الظمأ‌ و ابتلت العروق و ثبت الجر إنشاألله» نیز در سنت وارد شده است[

9- سنت است روزه دار با رطب یا خرما و یا با آب شروع به افطار كند.

10- از پرخوری پرهیز شود كه خود سرچشمه همه بیماریها و منافی حكمت و فایده روزه است.

11- از اسراف و تبذیر و ریخت و پاش كردن غذاها جدا خودداری شود كه خود گناه بزرگی است و شایسته روزه دار نیست.

12- سعی كنیم حتی الامكان در نماز تراویح شركت كنیم در غیر اینصورت به قیام شب بپردازیم تا شامل فرموده رسول خدا شویم كه می فرماید: «كسی كه رمضان را با ایمان به خدا و برای كسب اجر، نماز شب به پا داشت گناهان ماقبل او بخشیده می شود.»

14- سعی كنیم در ماه رمضان از مجالس لغو و لعب دوری كنیم و اوقات گرانبهای این ماه مبارك را در بازی و سرگرمیهای بیهوده یا خدای ناكرده در گناه و معصیت از دست ندهیمبلكه با تشكیل جلسه ای قرآنی به تحسین قرائت خود بپردازیم یا از عالمی دعوت كنیم تا برایمان قرآن را تفسیر نماید یا از احكام رمضان و روزه و عبادات برایمان بگوید كه این ایام، ایام تقرب و بازگشت به خدا و دین است.

14- نیكی به پدر و مادر را از مهمترین واجبات دینی مان بدانیم و سعی كنیم روابطمان را با همه مردم خوب كنیم و از خویشان و نزدیكان و همسایگان دیدن و احوالپرسی نماییم و نیازهای آنان را جویا شویم و به فقرا و مستمندان و یتیمان احسان كنیم.

15- اگر رمضان را فصل زكات اموال خود قرار داده ایم سعی كنیم به مستحقین آن برسد و یا به كسی وكالت توزیع داده شود كه از حال فقرا و مساكین جامعه باخبر باشد و با تقوی و خدا ترسی بتواند این امانت را به اهلش برساند.

16- علاوه بر زكات فریضه سعی كنیم با صدقات و خیرات مستحب خود را به رحمت بی كران الهی نزدیك كنیم.

17- زكات فطر غیر از فریضه سالیانه است كه خاص به ماه رمضان است و لذا قبل از نماز عید می بایست به فقرا و مساكین برسد و توزیع آن چند روز قبل از عید فطر جائز است.

18- اگر برای كسی میسر شود در این ماه به عمره خانه خدا مشرف شود فضیلت بسیار زیادی دارد،‌ و اجر آن همانند حجی است كه همراه رسول خدا صلی الله علیه و سلم انجام بگیرد.

19- اعتكاف ده روز آخر رمضان در مسجد به قصد تفرغ برای عبادت یكی از سنت های اسلامی است كه مسلمان می تواند با احیای آن به روح و معنویت شب زنده داری و مناجات با خدا بیشتر پی ببرد و بخصوص اینكه یكی از این شبها مصادف خواهد بود با لیلة القدر كه اجر عبادت در آن بهتر از عبادت هزار ماه (83 سال و 4 ماه) است.

20- شركت در نماز عید فطر و شاهد حضور جماعت مسلمان، خود پایان بخش این موسم خیر و بركت است كه تجدید عهدی است میان مسلمان با خدایش بر ادامه راه عبادت و بندگی و نیز مشاركت در خیر و خوشی جامعه مسلمان؛ و تبادل تبریك و لبخند مسرت از عبادت است.

آری برادر و خواهر مسلمان

بیایید ما و شما هم از جمله آن رستگارانی باشیم كه رمضان را با اخلاص روزه گرفته و به عفو و گذشت الهی در این ماه خیر و بركت نائل گشته اندو خود را از عذاب آخرت نجات داده و مستحق پاداش بیكران الهی قرار داده اند. امید است با توفیق حق تعالی چنین باشد.

والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته

تهیه: عبدالسلام محمد رفیع ملا

 :: لینك ثابت نویسنده : مدیر سایت نظرات و پیشنهادات Comment  

مطالب پیشین

اصلاح قلبها (اخلاص1)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان(3)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان(2)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان
قصه هدایت و جستجوی سعادت
تلقین كسی كه در حال مرگ است
حكم خودکشی در اسلام
مایکل جکسون
جنگ‌ تبشیری‌ علیه‌ اسلام‌
انسان و مذاهب در تاریخ
مقالات-آداب علم
منـزلت نماز در بین دیگر عبادات و فضیلت نماز جماعت
اعجاز علمی--آیا آهن در زمین به وجود آمده است؟
مقالات_غذارا بامیوه آغاز نمایید
مقالات-آثارگناه


اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان
مدیر سایت

آمار بازدیدكنندگان
امروز :
دیروز :
كل :

مطالب و نظرات
كل مطالب :
كل نظر ها :


لینكدونی
آرشیو لینكدونی

عکس هفته

لینك دوستان
:: محصولات برتر
:: جامعه مجازی 'علمی' تریبون آزاد
:: زنال
:: اشکنان آنلاین
:: گمبرون سایتی متفاوت

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |   |  صفحه خانگی