تبلیغات
آموزشگاه دعوت اسلامی - مقالات - آداب نصیحت
 
 
كاربر گرامی، خوش آمدید!   سایت موقت آکادمی دعوت اسلامی
 
موضوعات سایت
بخش های سایت

جستجو


مطالب جدید

آموزشگاه دعوت اسلامی


تازه ها

 تازه های سایت

تبلیغات سایت
عنوان این پست مقالات - آداب نصیحت

http://www.desktop-xp.com/images/free-spring-screensaver/big3.jpg

تعریف می کنند که حضرت حسن و حسین رضی الله عنهما از کنار پیرمردی می گذشتند که در حال وضو گرفتن بود ولی وضویش را درست انجام نمی داد، تصمیم گرفتند که مرد را نصیحت کرده و به او یاد بدهند که چگونه وضو بگیرد، در کنار ش ایستادند و به او گفتند: ای عمو، نگاه کنید که کدام یک از ما درست وضو می گیرد، سپس همه ی آنچه را که بود به او نشان دادند، هنگامی که مرد وضو درست آنها را دید، فهمید که وضو خودش درست نیست، و به خاطر اینکه بدون اینکه وی را ناراحت کنند او را نصیحت کردند، از آن ها تشکر کرد.

نصیحت یکی استوانه های اسلام است، خداوند متعال می فرماید: {والعصر. إن الإنسان لفی خسر. إلا الذین آمنوا وعملوا الصالحات وتواصوا بالحق وتواصوا بالصبر} [عصر] یعنی: « سوگند به عصر [غلبه حق بر باطل]، كه واقعا انسان دستخوش زیان است، مگر كسانى كه گرویده و كارهاى شایسته كرده و همدیگر را به حق سفارش و به شكیبایى توصیه كرده‏اند.»...

پیامبر صلى الله علیه وسلم فرموده است: {(الدین النصیحة). قالوا: لمن یا رسول الله؟ قال: (لله ولكتابه ولرسوله ولأئمة المسلمین وعامتهم)} یعنی: « دین عبارت از نصیحت و خیر اندیشی است.
گفتند: برای چه کسی؟
فرمود: برای خدا و برای کتابش و رسولش وبرای پیشوایان مسلمانها، وبرای همهء مسلمین.» [متفق علیه]

از جریر بن عبد الله -رضی الله عنه- روایت شده که می گوید: {بایعتُ رسول الله صلى الله علیه وسلم على إقام الصلاة، وإیتاء الزكاة، والنصح لكل مسلم.} یعنی: « با رسول الله صلی الله علیه وسلم بر ادای نماز و دادن زکات و نصیحت برای هر مسلمان بیعت نمود.» [متفق علیه].
از جمله آداب نصیحت مواردی بیان می شود که بعضی از آنها مربوط به نصیحت کننده و بعضی دیگر مربوط به نصیحت شونده می باشد:

آداب مربوط به فرد نصیحت کننده:

اخلاص: فرد ناصح نباید از نصیحت کردن هدف ابراز برتری علمی خود و یا شکست دادن فرد نصیحت شونده را داشته و طرف مقابل را رسوا سازد، بلکه هدفش از نصیحت کردن باید اصلاح دیگران و جلب رضایت خداوند متعال باشد.

توجه به حکمت و موعظه و نیکو و ملایم: سخن نیک کلید قلب ها است، خداوند متعال می فرماید: {ادع إلى سبیل ربك بالحكمة والموعظة الحسنة وجادلهم بالتی هی أحسن} [نحل: 125] یعنی: « با حكمت و اندرز نیكو به راه پروردگارت دعوت كن و با آنان به [شیوه‏اى] كه نیكوتر است مجادله نماى.»

عدم كتمان نصیحت: فرد مسلمان می داند که نصیحت یکی از حقوقی است که باید آن را درباره ی برادر مسلمانش بجای آورد. مؤمن آینه ی برادرش است و او را نصیحت کرده، وی را از عیب هایش آگاه ساخته و روا نیست که آن ها را از وی پنهان دارد. پیامبر صلى الله علیه و سلم می فرماید: (حق المسلم على المسلم ست)
قیل: ما هن یا رسول الله؟ قال: (إذا لقیتَه فسلِّم علیه، وإذا دعاك فأجبْه، وإذا استنصحك فانصحْ له، وإذا عطس فحمد فشمِّته، وإذا مرض فَعُدْه (فزُرْه) وإذا مات فاتبعه (أی سِرْ فی جنازته) یعنی: « "حق مسلمان بر مسلمان شش چیز است." پرسیدند: آن ها کدامند یا رسول الله؟ فرمود: "هرگاه با او روبرو شدی سلام بگو، چون ترا دعوت کند، اجابتش کن، چون از تو پند خواهد، به او پند ده، چون عطسه زند و الحمد لله بگوید، بر او دعا کن، چون او مریض شد به عیادت او برو، چون بمیرد، به دنبال جنازه اش برو."» [مسلم]

نصیحت بطور پنهان صورت گیرد: مسلمان فرد نصیحت شده را رسوا نمی سازد و او را با سخنان خود ناراحت نمی کند، چنانکه می گویند نصیحت کردن در ملاء عام بی آبرویی و پرده برداری از عیب دیگران است.

چه زیباست سخنان امام شافعی که می گوید:
تَغَمَّدَنی بنُصْحِــكَ فــی انفـــِرادِی
وجَنِّبْنِــی النصیحــةَ فِــی الجَمَاعةْ
فـإنَّ النُّصْــحَ بَیـْـن النــاسِ نـــوعٌ
مــن التـَّوْبیخ لا أَرْضَى اســتِمَـاعَه

معنی شعر:
«مرا با نصیحت خویش در تنهاییم بپوشان
و از نصیحت کردنم در بین مردم برحذر باش
نصیحت در میان جمع مردم یک نوع
ملامت باشد و من نمی خواهم بشنوم آن را.»

هنگامی که پیامبر صلى الله علیه وسلم می خواست یکی از حاضرین را نصیحت کند، می فرمود: این مردم را چه شده است که اینچنین می کنند، یا یکی از شما را چه شده که چنین کرده است. گویند: نصیحت خود گران است و آن به کوهی تبدیل نکنید و آن را به عنوان مجادله بیان نکنید و سخن حق تلخ است برای گفتن آن از سبکی بیان کمک بگیرید.

امانت در نصیحت: موقع نصیحت کردن، فرد نصیحت شونده را فریب نداده و تحقیر نمی شود. بلکه دعوتگر قبل از نصیحت کردن با تلاش و کوشش از خود مایه گذاشته و نیک اندیشه می نماید. ولی درصورتیکه از پوشاندن و امانت داری فسادی حاصل شود باید مسائل را بیان نماید.

آداب فرد نصیحت شده:

با سینه ای گشاده و فراخ، و بدون ناراحتی یا دلخوری یا تکبر، نصیحت را بپذیرد. چنانکه گفته اند: نصیحت را هرطور که بود بپذیر ولی به بهترین وجه دیگران را نصیحت کن!

عدم اصرار بر چیزهای بیهوده: گردن نهادن به حق فضیلت است و چنگ زدن به باطل رذالت و پستی است و فرد مسلمان باید تا حد ممکن از آن دوری کند، خداوند متعال در این باره می فرماید:{وإذا قیل له اتق الله أخذته العزة بالإثم فحسبه جهنم ولبئس المهاد} [بقرة: 206] یعنی: « و چون به او گفته شود از خدا پروا كن نخوت وى را به گناه كشاند، پس جهنم براى او بس است و چه بد بسترى است.»

گرفتن نصیحت از مسلمان آگاه: برای اینکه او را از عقل و حکمت خویش بهره مند می سازد. به همان میزان مسلمان از گرفتن نصیحت از بی خردان و گمراهان دوری می کند زیرا ضرر آن بیشتر از آن است که به حساب بیاید. از پیامبر صلى الله علیه و سلم روایت می کنند که فرمود: (من أراد أمرًا فشاور فیه امرءًا مسلمًا، وَفَّقَهُ الله لأرشد أموره) یعنی: «هرکس قصد کاری داشته باشد و در مورد آن با مرد مسلمانی مشورت نماید، خداوند او را در راست آمدن کارهایش موفق می سازد.» [طبرانی]

تشکر از فرد ناصح: بر نصیحت شده واجب است که از فرد نصیحت کننده تشکر نماید، چرا که کسی که از مردم تشکر نکند خداوند را هم شکر نمی کند.

 :: لینك ثابت نویسنده : مدیر سایت نظرات و پیشنهادات Comment  

مطالب پیشین

اصلاح قلبها (اخلاص1)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان(3)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان(2)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان
قصه هدایت و جستجوی سعادت
تلقین كسی كه در حال مرگ است
حكم خودکشی در اسلام
مایکل جکسون
جنگ‌ تبشیری‌ علیه‌ اسلام‌
انسان و مذاهب در تاریخ
مقالات-آداب علم
منـزلت نماز در بین دیگر عبادات و فضیلت نماز جماعت
اعجاز علمی--آیا آهن در زمین به وجود آمده است؟
مقالات_غذارا بامیوه آغاز نمایید
مقالات-آثارگناه


اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان
مدیر سایت

آمار بازدیدكنندگان
امروز :
دیروز :
كل :

مطالب و نظرات
كل مطالب :
كل نظر ها :


لینكدونی
آرشیو لینكدونی

عکس هفته

لینك دوستان
:: محصولات برتر
:: جامعه مجازی 'علمی' تریبون آزاد
:: زنال
:: اشکنان آنلاین
:: گمبرون سایتی متفاوت

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |   |  صفحه خانگی