تبلیغات
آموزشگاه دعوت اسلامی - مقالات- فضیلت صدقة
 
 
كاربر گرامی، خوش آمدید!   سایت موقت آکادمی دعوت اسلامی
 
موضوعات سایت
بخش های سایت

جستجو


مطالب جدید

آموزشگاه دعوت اسلامی


تازه ها

 تازه های سایت

تبلیغات سایت
عنوان این پست مقالات- فضیلت صدقة

http://img.tebyan.net/Small/1386/08/23622222623014961761921131551051621374766220.jpg

آنچه در روزگار خویش از گسترش فقر و گرانی و زحمت و خستگی ودشواری در جستجوی لقمه ای روزی می بینیم و این کاری بسیار والا و برتر است.

در میان ما افرادی بی سرپرست هستند که دیگر چیزی برای برپا ماندن نیافته و جز خدای بلندمرتبه کسی از حالشان با خبر نیست.

آنان برادران ما هستند و ما در برابرشان مسئول هستیم و هرکه خواهد مطمئن گردد می تواند به جمعیت های خیریه سری زده و ببیند پرونده های موجود را که از سنگینی در انتظار گوشه ی چشمی مانده اند.

زمانه ی ما زمانه ای مادی و پر از اجحاف و ستمگری و لبریز از بلایاست که همسایه ی ثروتمند خبر از همسایه ی تنگدست و نیازمند خویش ندارد و حتی از خویشاوند تنگدست و محتاج خویش بی خبر است چه برسد به بیگانه ی مستمند.اینجا یکایک آنچه نیکیهای در پی گشودن گره های مسلمانان و پاداشهای بزرگ در پی دادن صدقه هست را یادآور می شویم.

و در آغاز سخن داستانی به نام لقمه ( به خاطر نامی که از لقمه در آن برده شده است) را می آورم که:

زنی پسری داشت، مدتی بسیار طولانی پسر از او دورماند، تا آنکه از بازگشت او ناامید گشت، روزی نشست تا چیزی بخورد، لقمه ای را برگرفت و وقتی خواست آن را سوی دهانش ببرد، گدایی بر در ایستاد و درخواست غذا نمود. زن لقمه را نخورد و آن را با قرصی نان برداشته و به گدا بخشید. و آن روز و شب گرسنه ماند.

پس از مدت ها فراخی روی آورده و پسرش بازگشت و از سختی هایی که بر او گذشته بود برایش تعریف کرد: عجیب ترین ماجرا وقتی بود که چند روز بود راهی را در بیابان می پیمودم. ناگهان شیری خویش را بر من که سوار بر الاغی بودم افکند. الاغ گریخت و در جامه ای که زیر آن لباس و ردایم را پوشیده بودم گرفتار چنگال شیر شدم. چنگ او چندان به بدنم نمی رسید ولی چنان وحشت کرده و ترسیده بودم که از خودبیخود شده بودم. شیر مرا با خود به غاری برد و مرا بر زمین گذاشت تا بخورد. آنگاه مردی بزرگ و سفید روی و سفیدپوش را دیدم که دررسید و بدون سلاح شیر را برداشته و به زمین افکند و گفت: "برخیز ای سگ، لقمه در برابر لقمه". شیر برخاست تیز فرار کرد. آنوقت به خود آمدم و بدنبال آن مرد گشتم ولی او را نیافتم. مدتی نشستم تا حالم بهتر شد. خودم را وارسی نمودم و چیزیم نشده بود. راه افتادم تا به قافله ای که در آن بودم رسیدم. از دیدن من شگفت زده شدند و من داستانم را برایشان تعریف نمودم. ولی از این سخن آن مرد سر در نیاوردم که می گفت:"لقمه در مقابل لقمه." زن فکر کرد و فهمید که آن همان وقتی بود که او لقمه را از دهان گرفته و بخشیده بود.

بخشش(صدقه) خشم پروردگار را فرومی نشاند و به اذن خداوند انسان را از مهلکه ها رهانیده و بلایا را بازداشته و عمر را فزونی می دهد و چه بسا صدقه به اذن خداوند دشواری های بزرگی را بازدارد، بنابراین صدقه را دست کم نگیریم حتی اگر کم باشد. هرطور شده از آتش بپرهیزید حتی اگر شده با تکه خرمایی باشد. آنگونه که این مادر مدتی بسیار را دور از فرزندش سپری نمود تا آنکه از بازگشت وی مایوس گشت و بخششی که در عین نیاز انجام داد سبب نجات فرزندش از مرگ حتمی و بازگشت سالم و بی عیب او گشت. آری ببخشید چراکه آنچه نزد خداست بهتر و ماندگارتر است.

بخشش مزد و نیکی های بزرگی به همراه دارد که چندی را در زیر بیان می کنم:


1- قال الله تعالى: "لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَیءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِیمٌ" (سورة آل عمران: 92)
خداوند متعال می فرماید: (هرگز به نیكوكارى نخواهید رسید تا از آنچه دوست دارید انفاق كنید و از هر چه انفاق كنید قطعا خدا بدان داناست)

2- قال الله تعالى "یمْحَقُ اللَّهُ الرِّبَا وَیرْبِی الصَّدَقَاتِ" (سورة البقرة: 276)
خداوند متعال می فرماید: (خدا از (بركت‏) ربا مى‏كاهد، و بر صدقات مى‏افزاید.

3- قال الله تعالى"خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكِّیهِمْ بِهَا" سورة التوبة: 103
خداوند متعال می فرماید: (از اموال آنان صدقه‏اى بگیر تا به وسیله آن پاك و پاكیزه‏شان سازى)

4- قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: قال الله عز وجل: "أنفق أنفق علیك"( رواه أحمد والبخاری ومسلم)
رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرموده اند: (خدای بلندمرتبه فرموده است: ببخش تا بر تو بخشیده شود.)

5- قال الله تعالى: "إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقَاتِ فَنِعِمَّا هِی وَإِنْ تُخْفُوهَا وَتُؤْتُوهَا الْفُقَرَاءَ فَهُوَ خَیرٌ لَكُمْ وَیكَفِّرُ عَنْكُمْ مِنْ سَیئَاتِكُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ" (سورة البقرة: 271)
خداوند متعال می فرماید: (اگر صدقه‏ها را آشكار كنید، این‏، كار خوبى است‏، و اگر آن را پنهان دارید و به مستمندان بدهید، این براى شما بهتر است‏؛ و بخشى از گناهانتان را مى‏زداید، و خداوند به آنچه انجام مى‏دهید آگاه است‏.)

6- قال رسول الله صلى الله علیه وسلم "صنائع المعروف تقی مصارع السوء وصدقة السر تطفئ غضب الرب وصلة الرحم تزید فی العمر" (رواه المنذری)
رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرموده اند: ( کارهای نیک گرفتاری های بد را بازداشته و بخشش پنهان خشم پروردگار را فرونشانده و پیوند خویشان عمر را می افزاید.)

7- خداوند قال الله تعالى: "قُلْ إِنَّ رَبِّی یبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَیقْدِرُ لَهُ وَمَا أَنْفَقْتُمْ مِنْ شَیءٍ فَهُوَ یخْلِفُهُ وَهُوَ خَیرُ الرَّازِقِینَ" (سورة سبأ: 39)
خداوند متعال می فرماید: (بگو در حقیقت پروردگار من روزى را براى هر كس از بندگانش كه بخواهد گشاده یا براى او تنگ مى‏گرداند و هر چه را انفاق كردید عوضش را او مى‏دهد و او بهترین روزى دهندگان است)

8- رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرموده اند: (کسی از شما نیست مگر آنکه خداوند با وی سخن می گوید، بین آندو واسطه ای نیست، می نگرد تا سعادتمندترین را بیابد و چیزی جز آنچه پیش فرستاده است نمی یابد، می نگرد تا تباه ترین را بداند و جز انچه پیش فرستاده را نمی بیند، آنگاه مقابل خویش را می نگرد و جز آتش روبرویش نمی بیند، پس بپرهیزید از آتش حتی اگر با تکه خرمایی باشد.) <روایت مسلم>

9- قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: "إن صدقة السر تطفىء غضب الرب تبارك وتعالى" (رواه المنذری)
رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرموده اند: (بخشش پنهان خشم پروردگار را فرومی نشاند. )


10- قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: "والصدقة تطفىء الخطیئة كما تطفىء الماء النار" (رواه الترمذی)
رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرموده اند: (و بخشش بزه را فرومی نشاند هماگونه که آب آتش را.)

11- عن عقبة بن عامر رضی الله عنه قال: سمعت رسول الله صلى الله علیه وسلم یقول: «كل امرىء فی ظل صدقته، حتى یقضى بین الناس» [رواه المنذری]. قال یزید: "فكان أبو مرثد لا یخطئه یوم إلا تصدق فیه بشیء ولو كعكة أو بصلة"، قد ذكر النبی صلى الله علیه وسلم أن من السبعة الذین یظلهم الله فی ظله یوم لا ظل إلا ظله: «رجل تصدق بصدقة فأخفاها، حتى لا تعلم شماله ما تنفق یمینه ( رواه البخاری)

عقبه فرزند عامر رضی الله عنه می گوید از رسول خدا صلى الله علیه وسلم شنیدم که می فرمود: {تا زمانی که قضاوت میان بندگان انجام گیرد، هرکس در سایه ی بخشش خویش قرار خواهدداشت.} روایت ترمذی. {و یزید بیان می دارد که : ابومرثد هر روز که مرتکب اشتباهی می شد، صدقه ای می داد حتی اگر قطعه ای کاک(نوعی نان از آرد و شیر و شکر) یا پیازچه ای می بود. پیامبر بزرگوار صلى الله علیه وسلم اشاره داشته اند که: یکی از هفت گروهی که خداوند در روزی که سایه ای جز سایه ی او سایه ای نیست سایه خویش میدارد مردی است که صدقه ای می بخشد و آن را پنهان می دارد چنانکه حتی دست چپ او از آنچه دست راستش می بخشد آگاه نمی شود)

12- قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: "ما من یوم یصبح العباد فیه إلا ملكان ینزلان فیقول أحدهما: اللهم أعط منفقًا خلفاً، ویقول الآخر: اللهم أعط ممسكًا تلفًا" (رواه البخاری)

رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرموده اند: (هر روز صبحی که بندگان آغاز می کنند دو فرشته فرودآمده و یکی می گوید: خدایا به بخشنده عوض آن را عطا فرما، و دیگری می گوید: خدایا بخیل را تباهی ببخشای)

13- قال النبی صلى الله علیه وسلم: «ما نقصت صدقة من مال (رواه مسلم)
رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرموده اند: {صدقه از دارایی نمی کاهد.}

14- قال الله تعالى: "وَمَا تُنفِقُواْ مِنْ خَیرٍ فَلأنفُسِكُمْ" (سورة البقرة : 272)
خداوند متعال می فرماید: {و هر مالى كه انفاق كنید، به سود خود شماست}

15- سأل النبی صلى الله علیه وسلم عائشة رضی الله عنها عن الشاة التی ذبحوها ما بقى منها: قالت: "ما بقى منها إلاّ كتفها". قال: "بقی كلها غیر كتفها" (رواه الترمذی)، فی إشارة أن ما عند الله هو الباق.
{پیامبر صلى الله علیه وسلم از گوسفندی که ذبح کرده بودند از عایشه رضی الله عنها سؤال فرمودند. پاسخ داد که از آن بجز شانه اش چیزی نمانده. فرمود: تمام آن بجز شانه اش باقی مانده است.}روایت ترمذی. در اشاره به آیه ی{ آنچه نزد خداست همان ماندگار است.}

16- قال الرحمن عز وجل: "إِنَّ الْمُصَّدِّقِینَ وَالْمُصَّدِّقَاتِ وَأَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً یضَاعَفُ لَهُمْ وَلَهُمْ أَجْرٌ كَرِیمٌ} [سورة الحدید: 18)
خداوند رحمن می فرماید: { در حقیقت مردان و زنان صدقه‏دهنده و [آنان كه] به خدا وامى نیكو داده‏اند ایشان را [پاداش] دو چندان گردد و اجرى نیكو خواهند داشت }

17- قال الملك سبحانه : " مَّن ذَا الَّذِی یقْرِضُ اللّهَ قَرْضاً حَسَناً فَیضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافاً كَثِیرَةً وَاللّهُ یقْبِضُ وَیبْسُطُ وَإِلَیهِ تُرْجَعُونَ" (سورة البقرة: 245)
و باز خداوند سبحانه و تعالی می فرماید: { كیست آن كس كه به [بندگان] خدا وام نیكویى دهد تا [خدا] آن را براى او چند برابر بیفزاید و خداست كه [در معیشت بندگان] تنگى و گشایش پدید مى‏آورد و به سوى او بازگردانده مى‏شوید }

18- قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: "من أنفق زوجین فی سبیل الله، نودی فی الجنة یا عبد الله، هذا خیر: فمن كان من أهل الصلاة دُعی من باب الصلاة، ومن كان من أهل الجهاد دُعی من باب الجهاد، ومن كان من أهل الصدقة دُعی من باب الصدقة، ومن كان من أهل الصیام دُعی من باب الریان». قال أبو بكر: "یا رسول الله، ما على من دُعی من تلك الأبواب من ضرورة فهل یدعى أحد من تلك الأبواب كلها"، قال: «نعم وأرجو أن تكون منهم" (فی الصحیحین)

رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرموده اند: {هر که زوجی را در راه خدا انفاق دهد، در بهشت ندایش دهند ای بنده ی خدا این سو بهتر است. و آنکه اهل نماز باشد از دروازه ی نماز و آنکه اهل جهاد بوده از دروازه ی جهاد و هرکه اهل بخشش بوده از دروازه ی صدقه فراخوانده شود و هرکس اهل روزه داری است از دروازه یادگیری ریان فراخوانده شود. ابوبکر پرسید ای رسول خدا، چه عملی برای فراخوانده شدن از آن دروازه ها ضروری است و آیا کسی هست که از تمام آن دروازه ها فراخوانده شود؟}

19- ضرب النبی صلى الله علیه وسلم : "مثل البخیل والمنفق ، كمثل رجلین ، علیهما جبتان من حدید ، من ثدیهما إلى تراقیهما ، فأما المنفق : فلا ینفق إلا سبغت ، أو وفرت على جلده ، حتى تخفی بنانه ، وتعفو أثره . وأما البخیل : فلا یرید أن ینفق شیئا إلا لزقت كل حلقة مكانها ، فهو یوسعها ولا تتسع" (رواه البخاری) ، فالمتصدق كلما تصدق بصدقة انشرح لها قلبه، وانفسح بها صدره، فهو بمنزلة اتساع تلك الجبة علیه، فكلمَّا تصدَّق اتسع وانفسح وانشرح، وقوی فرحه، وعظم سروره، ولو لم یكن فی الصَّدقة إلاّ هذه الفائدة وحدها لكان العبدُ حقیقیا بالاستكثار منها والمبادرة إلیها.

{رسول خدا صلى الله علیه وسلم مثال بخیل و بخشنده را همچون دو مرد زده اند که جامه هایی از آهن از سینه تا شانه هایشان پوشیده اند و مرد بخشنده: هر بار که می بخشد جامه اش گشاده گشته و پوست بدنش را می پوشاند تا جاییکه سر انگشتانش در آن پنهان شده و زیاد هم می ماند، ولی بخیل: می کوشد چیزی نبخشد تا آنکه حلقه های زره برجای خویش چسبیده و هر چه تلاش می کند گشاده اش سازد گشاد نمی گردد.} روایت بخاری. { انسان بخشندههر بار که چیزی می بخشد قلبش به آن فراخ می گردد و سینه اش گشاده گردد مانگونه که جامه بر او گشاد می شود. هرچه می بخشد فراخ گشته و گشاده و جادارتر می شود و شادی اش استوار و سرورش بیشتر می گردد و حتی اگر صدقه جز این یک سود دیگری نداشت باز بنده می بایست در افزودن بر آن و اقدام بدان می کوشید.}

20 - قال تعالى: "وَمَن یوقَ شُحَّ نَفسِهِ فَأُوْلَئِكَ هُمُ المُفْلِحُونَ" (سورة الحشر: 9)
خداوند متعال می فرماید:{ و هر كس از خست نفس خود مصون ماند ایشانند كه رستگارانند}

21- قال ذو الجلال والإكرام: " إِنَّ اللهَ اشْتَرَى مِنَ المُؤمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَ لَهُمُ الْجَنَّةَ یقَاتِلُونَ فِى سَبِیلِ اللهِ فَیقْتُلُونَ وَیقتَلُونَ وَعداً عَلَیهِ حَقّاً فِى التَّورَاةِ وَالإِنجِیلِ وَالقُرءَانِ وَمَنْ أَوفَى بِعَهدِهِ مِنَ اللهِ فَاستَبشِرُواْ بِبَیعِكُمُ الَّذِى بَایعتُم بِهِ وَذَلِكَ هُوَ الفَوزُ العَظِیمُ" (سورة التوبة: 111)
خداوند جل شانه می فرماید: { در حقیقت‏خدا از مؤمنان جان و مالشان را به [بهاى] اینكه بهشت براى آنان باشد خریده است همان كسانى كه در راه خدا مى‏جنگند و مى‏كشند و كشته مى‏شوند [این] به عنوان وعده حقى در تورات و انجیل و قرآن بر عهده اوست و چه كسى از خدا به عهد خویش وفادارتر است پس به این معامله‏اى كه با او كرده‏اید شادمان باشید و این همان كامیابى بزرگ است}

22- كان النَّبی صلى الله علیه وسلم یوصی التَّجار بقوله: "یا معشر التجار، إنَّ هذا البیع یحضره اللغو والحلف فشوبوه بالصدقة" (رواه أبو داود)
باری پیامبر النَّبی صلى الله علیه وسلم بازرگانان را چنین ارشاد می فرمود: {ای گروه بازرگانان، بدون تردید این کار فروشندگی با گرانفروشی و سوگند همراه است پس آنرا با صدقه درهم آمیزید. }

23- یقول جل وعلا: "إِن تُبْدُواْ الصَّدَقَاتِ فَنِعِمَّا هِىَ وَإِن تُخْفُوهَا وَتؤْتُوهَا الفُقَرَاءِ فَهُوَ خَیرٌ لَّكُمْ" (سورة البقرة : 271 )
خداوند جل جلاله می فرماید: { اگر صدقه‏ها را آشكار كنید، این‏، كار خوبى است‏، و اگر آن را پنهان دارید و به مستمندان بدهید، این براى شما بهتر است‏. }

24- قال صلى الله علیه وسلم: «إذا أنفق المسلم نفقة على أهله، وهو یحتسبها، كانت له صدقة» [فی الصحیحین، وقوله صلى الله علیه وسلم: «أربعة دنانیر: دینار أعطیته مسكینا، ودینار أعطیته فی رقبةٍ، ودینار أنفقته فی سبیل الله، ودینار أنفقته على أهلك، أفضلها الدینار الذی أنفقته على أهلك" (رواه الألبانی)
رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرموده اند:{هربار که فرد مسلمانی برای خانواده اش خرج می کند، و امید ثواب از آن دارد، برای او صدقه خواهد بود.} در صحیحین است و این گفته ی ایشان صلى الله علیه وسلم که : {چهار نوع دینار هست، دیناری که به یک مستمند می دهی، دیناری که در آزادی برده ای می دهی، دیناری که در راه خدا خرج می کنی و دیناری که برای خانواده ات صرف می نمایی، بهترین دینار همانی است که برای خانواده ات خرج می نمایی.} روایت البانی.

25- الصدقةُ فی حال الصحة والقوة أفضل من الوصیة بعد الموت أو حال المرض والاحتضار كما قال رجل للنبی صلى الله علیه وسلم : "یا رسول الله، أی الصدقة أفضل؟"، قال: أن تصدق وأنت صحیح حریص، تأمل الغنى، وتخشى الفقر، ولا تمهل، حتى إذا بلغت الحلقوم، قلت: لفلان كذا، ولفلان كذا، وقد كان لفلان" (رواه البخاری وبلفظ آخر لمسلم)
صدقه در حالت سلامتی و تندرستی بهتر است از وصیت بدان پس از مرگ یا در حال بیماری و جان دادن چنانچه مردی از رسول خدا صلى الله علیه وسلم سؤال کرد:{ ای رسول خدا، چه بخششی نیکوترین است؟ فرمود: آنکه ببخشی درحالیکه سالم و مشتاق آنی، آرزوی توانگری داشته و از تهی دستی هراس داری، و به تعویق نمی اندازی تا آنکه جانت به حلقوم رسیده (در حین جان دادن باشی) و بگویی: برای فلان کس آن مقدار، برای فلانی آن قدر و فلانی آن میزان داشته است. }روایت بخاری و به گونه ای دیگر توسط مسلم روایت شده است.

26 - قال صلى الله علیه وسلم : " الصدقة على المسكین صدقة وعلى ذوی الرحم ثنتان صدقة وصلة" (رواه المنذری)
رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرموده اند:{بخشش به مستمند یک صدقه است و به خویشاوند دوتا یکی صدقه و دیگری به جای آوردن پیوند(صله).}

27 - أوصى النبی صلى الله علیه وسلم أبا ذر بقوله : "إذا طبخت مرقة، فأكثر ماءها، وتعاهد جیرانك" (رواه مسلم)
پیامبر صلى الله علیه وسلم اینگونه ابوذر را سفارش می نمود: {هرگاه آبگوشت پختید، آبش را بیافزایید و همسایه ات را نیز عهده دارشو.} روایت مسلم.

28- قال صلى الله علیه وسلم: "أفضل الدنانیر: دینار ینفقه الرجل على عیاله، و دینار ینفقه الرجل على دابته فی سبیل الله، و دینار ینفقه الرجل على أصحابه فی سبیل الله عز و جل" (رواه الألبانی)
رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرمودند: {بهترین دینارها: دیناری است که مرد برای خانواده اش صرف می کند، و دیناری که فرد برای مرکب خویش در راه خدا خرج کرده و دیناریست که مرد خرج یاران خویش در راه خدای عزوجل می نماید.} روایت البانی.

29- قال سبحانه: {انفِرُواْ خِفَافاً وَثِقَالاً وَجَاهِدُواْبِأَموَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ فِی سَبِیلِ اللهِ ذَلِكُمْ خَیرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ" (سورة التوبة: 41)
خداوند سبحان می فرماید: { سبكبار و گرانبار بسیج‏شوید و با مال و جانتان در راه خدا جهاد كنید اگر بدانید این براى شما بهتر است }

30- قال صلى الله علیه وسلم: "إذا مات الإنسان انقطع عمله إلاّ من ثلاث: صدقة جاریة، أو علم ینتفع به، أو ولد صالح یدعو له" (رواه ابن تیمیة)
رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرمودند: {وقتی انسان می میرد کارهایش همگی جز سه مورد پایان می گیرد: صدقه ی جاری، یا دانشی که از آن سود برگیرند، یا فرزند درستکاری که او را دعا نماید.}

31- قال جل فی علاه: "وَمَا لَكُمْ أَلاَّ تُنفِقُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَلِلَّهِ مِیرَاثُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ لا یسْتَوِی مِنكُم مَّنْ أَنفَقَ مِن قَبْلِ الْفَتْحِ وَقَاتَلَ أُوْلَئِكَ أَعْظَمُ دَرَجَةً مِّنَ الَّذِینَ أَنفَقُوا مِن بَعْدُ وَقَاتَلُوا وَكُلاًّ وَعَدَ اللَّهُ الْحُسْنَى وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ (10) مَن ذَا الَّذِی یقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَیضَاعِفَهُ لَهُ وَلَهُ أَجْرٌ كَرِیمٌ" (سورة الحدید: 11،10)
خداوند عظیم الشان می فرماید: { و شما را چه شده كه در راه خدا انفاق نمى‏كنید و [حال آنكه] میراث آسمانها و زمین به خدا تعلق دارد كسانى از شما كه پیش از فتح [مكه] انفاق و جهاد كرده‏اند [با دیگران] یكسان نیستند آنان از [حیث] درجه بزرگتر از كسانى‏اند كه بعدا به انفاق و جهاد پرداخته‏اند و خداوند به هر كدام وعده نیكو داده است و خدا به آنچه مى‏كنید آگاه است(10) كیست آن كس كه به خدا وامى نیكو دهد تا [نتیجه‏اش را] براى وى دوچندان گرداند و او را پاداشى خوش باشد.}

32- عن أبی هریرة رضی الله عنه قال: قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: «إن مما یلحق المؤمن من عمله وحسناته بعد موته علما علمه ونشره، أو ولدا صالحا تركه، أو مصحفا ورثه، أو مسجدا بناه، أو بیتا لابن السبیل بناه، أو نهرا أجراه، أو صدقة أخرجها من ماله فی صحته وحیاته تلحقه بعد موته" (رواه المنذری: الترغیب والترهیب)
ابوهریره رضی الله عنه نقل می کند که رسول خدا صلى الله علیه وسلم فرمودند: {بدانید از آن عمل ها و نیکی هایی که پس از مرگ به مومن می پیوندد یکی دانشی است که فراگرفته و آنرا بدیگران آموخته است، یا فرزند نیکوکاری که برجای گذاشته، یا کتابی که به ارث نهد، مسجدی بنا کرده باشد، خانه ای برای در راه مانده ای برپانموده باشد، رودی که روان داشته باشد، و یا صدقه ای که از دارایی خویش در حالیکه زنده و سالم است خرج نموده باشد، پس از مرگ به او می پیوندند.}

للصدقة أنواع وأشكال متعددة نذكر منها:

صدقه اشکال و انواع مختلفی دارد که تعدادی را بیان می نماییم:

ساخت مسجد
نوشانیدن آب
سرپرستی یتیم
سیر نمودن مستمندان
کندن چاه
فراهم نمودن ساز وبرگ مجاهدان
بعهده گرفتن مخارج طالب علم
برپانمودن مراکز اسلامی
چاپ کتاب ها
فراهم
تاسیس مراکز بهداشتی
صرف دارایی به منظور دعوت در راه خداوند
فرستادن مسلمان نیازمند به حج عمره و تمتع
برعهده گرفتن خرج معالجه ی یک مسلمان
تاسیس مراکز حفظ و آموزش قرآن
پوشاند لباس به مستمند
زراعت زمین مستمندان
بنای خانه
شرکت در سامان دادن به ازدواج دختر وپسران مستمند
پرداخت بدهی مستمند
دادن مهلت و یا گذشتن از بدهی تنگدست
لبخند به روی برادر مسلمان
سیرنمودن شکم پرنده یا جاندار دیگر
صرف دارایی برای خانواده و همسر و فرزندان

و این ها تنها قطره ای از دریاست و هرگز سعی نکن آنچه پیش می فرستی را دست کم بگیری. چنانکه در حدیث بیان شد حتی به اندازه ی تکه ای خرما باشد. چه بسا یک درهم از هزار درهم پیشی بگیرد که خداوند سبحان برای هرکه خواهد دوچندان می افزاید و آنچه نزد اوست بهتر و ماندگارتر است. برادر بزرگوار صندوقی را در خانه ات فراهم ساز و نامش را صندوق صدقات و خیرات بگذار و زن و فرزندانت را بیاموز تا این ویژگی ستودنی در جهت خشنودی خداوند سبحان پرورش یابد. وقتی صندوق پر شد آنان را از نحوه ی صرف آن آگاه نموده و در تصمیم گیری در اینمورد آنان را شرکت ده.

سخن را با داستانی شروع نموده و با بیان داستانی برایتان به پایان می برم:

از فضیل فرزند عیاض اینگونه نقل شده است: مردی برایم تعریف کرد که مردی با مقداری ریسمان بیرون رفته و آن را به درهمی فروخت تا آرد خریداری نماید. از کنار دو مرد گذشت که هرکدام سر دیگری را گرفته بود.

گفت: قضیه چیست؟

گفتند: به خاطر یک درهم با هم دعوا میکنند. ان یک درهم را به آنان بخشید. پولی بجز آن نداشت. پیش همسرش رفته و ماجرا را برایش تعریف کرد. همسرش تعدادی از لوازم منزل را جمع کرده و بدستش داد تا ببرد بفروشد. کسی از او نخرید. به مردی برخورد که ماهی گندیده ای به همراه داشت.

به گفت: تو هم مانند من جنسی داری که فروش نرفته است، می خواهی آن را به این بفروشی؟ آنگاه جنسش را فروخته و با ماهی گندیده به منزل بازگشت. به همسرش گفت: برخیز و فکری برای این ماهی بکن. از گرسنگی مردیم.

همسرش برخاست تا چیزی بپزد. شکم ماهی را شکافت و ناگهان مرواریدی از شکم ماهی پیداشد. زن گفت: سرورم از شکم ماهی چیزی سفید و کوچکتر از تخم مرغ بیرون آمده است و به تخم کبوتر شباهت دارد.

مرد گرفت: ببینم. ان چبز را نگریست ولی چنان چیزی در مدت عمرش ندیده بود و عقل از سرش پرید و حیران شد. به همسرش گفت: بگمانم این مروارید است.

پرسید: قیمت مروارید را می دانی؟

مرد پاسخ داد: خیر، ولی کسی را می شناسم که می داند.

سپس آن را برداشته و به نزد مروارید شناسان برد. نزد دوست جواهرفروشش رفته و سلام کرد مرد جواب سلامش را داد. پهلوی او نشسته و شروع به صحبت نمود، مروارید را بیرون آورد و پرسید: ببین قیمت این چند است؟

مدت زیادی به آن خیره شد و آنگاه پاسخ داد: در مقابل آن به تو چهل هزار درهم می دهم درصورتیکه بخواهی مالت را سریع بفروشی و الا اگر خواهان قیمت بالاتری هستی آن را پیش فلان شخص ببر که او پول بیشتر بابت آن می پردازد.

مروارید را نزد آن شخص برد. او آنرا نگریسته و به تحسین آن پرداخت. گفت: به شما هشتاد هزار در قبال آن می دهم. اگر بیشتر می خواهی قیمت بیشتری دریافت نمایی آن را پیش فلان شخص ببر که او قیمت بیشتر می پردازد.

آن را پیش آن مرد برد و او گفت: در مقابل یکصدو بیست هزار درهم می پردازم. و فکر نمی کنم کسی بهای بیشتری بابت آن بپردازد.

پاسخ داد: آری. آن مرد مروارید را وزن کرد. آن مرد در آن روز دوازده کیسه با خود داشت که در هر کدام ده هزار درهم بود. آن ها را به منزل برد تا در جایی بگذارد، مستمندی را دید که جلو درب منزل به گدایی ایستاده است.

گفت: این همان داستانی است که من داشتم... بیا تو. و مرد فقیر وارد شد.

گفت: نصف این پول را بگیر. مرد فقیر شش کیسه را برداشته و باخود برد و دور شد. هنوز راهی نرفته بود که برگشت و کفت: من نه مستمند هستم و نه نیازمندم. بلکه من را پروردگار بلندمرتبه ات به سویت فرستاده که در برابر هر درهم ترا بیست قیراط داده است و این پول که گرفتی یک قیراط است و نود قیراط دیگر را برایت ذخیره نموده است.

از خداوند می خواهم که مرا و شما را از صدقه و زکات دهندگان و رحمت پیشگان قرارداده و اعمال مان را قبول فرماید.

 :: لینك ثابت نویسنده : مدیر سایت نظرات و پیشنهادات Comment  

مطالب پیشین

اصلاح قلبها (اخلاص1)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان(3)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان(2)
بیان ابن قیم راجع به آثار شوم گناهان
قصه هدایت و جستجوی سعادت
تلقین كسی كه در حال مرگ است
حكم خودکشی در اسلام
مایکل جکسون
جنگ‌ تبشیری‌ علیه‌ اسلام‌
انسان و مذاهب در تاریخ
مقالات-آداب علم
منـزلت نماز در بین دیگر عبادات و فضیلت نماز جماعت
اعجاز علمی--آیا آهن در زمین به وجود آمده است؟
مقالات_غذارا بامیوه آغاز نمایید
مقالات-آثارگناه


اطلاعات سایت
 

مدیران و نویسندگان
مدیر سایت

آمار بازدیدكنندگان
امروز :
دیروز :
كل :

مطالب و نظرات
كل مطالب :
كل نظر ها :


لینكدونی
آرشیو لینكدونی

عکس هفته

لینك دوستان
:: محصولات برتر
:: جامعه مجازی 'علمی' تریبون آزاد
:: زنال
:: اشکنان آنلاین
:: گمبرون سایتی متفاوت

صفحه اصلی |  ارتبــــــــــــــاط با ما |  ایمیل |   |  صفحه خانگی